Hidropnömatik silindirler, hem hidrolik hem de pnömatik sistemlerin avantajlarını birleştiren çok yönlü bileşenlerdir. Bu silindirler, basınçlı hava ve hidrolik yağ kullanarak yüksek kuvvet ve hızlı hareket kabiliyeti sunar. Bu özellikleri sayesinde geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılabilirler. Hidropnömatik silindir kullanarak harici hidrolik yağa, hidrolik motora, hidrolik güç ünitesine ihtiyaç duymadan 100 tona kadar güçler elde edebilirsiniz. Üstelik tüm kontrolü düşük basınçlarda güvenli şekilde pnömatik valfler aracılığı ile yapabilirsiniz.Daha Fazla Bilgi


Hidropnömatik Silindirler Nedir?

Hidropnömatik silindirler, hem hidrolik hem de pnömatik sistemlerin avantajlarını birleştiren çok yönlü bileşenlerdir. Bu silindirler, basınçlı hava ve hidrolik yağ kullanarak yüksek kuvvet ve hızlı hareket kabiliyeti sunar. Bu özellikleri sayesinde geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılabilirler. Hidropnömatik silindir kullanarak harici hidrolik yağa, hidrolik motora, hidrolik güç ünitesine ihtiyaç duymadan 100 tona kadar güçler elde edebilirsiniz. Üstelik tüm kontrolü düşük basınçlarda güvenli şekilde pnömatik valfler aracılığı ile yapabilirsiniz.

Hidropnömatik Silindirlerin Kullanım Alanları

Hidropnömatik silindirler öncelikli olarak hızları sebebi ile tercih edilir. Geleneksel bir hidrolik silindiri yüksek hızlara çıkarmak için gerekli olan tandem pompa uygulaması karışık tesisat ve maliyet artışı anlamına gelmektedir. Hidropnömatik silindirler ise standart pnömatik silindir hızını hidroliğin gücü ile birleştirir. Ayrıca elektrik bağlantısı istenmeyen exproof ortamlar da dahil olmak üzere hidrolik güç ünitesinin ve elektrikli kontrol ekipmanlarının bağlanamayacağı her ortamda otomotiv, metal işleme, plastik enjeksiyon makineleri ve tarım makineleri gibi birçok endüstride kullanılmaktadır. Bu silindirler, yüksek basınç ve kuvvet gerektiren uygulamalarda üstün performans gösterir. Detaylı bilgi almak için lütfen Hidroteknik müşteri temsilcinizle görüşün.

Hidropnömatik Silindirlerin Üstünlükleri

  • Yüksek Kuvvet: Hidrolik sistemlerin gücünü kullanarak yüksek kuvvet sağlarlar. Çevrim oranı 1:20 veya özel uygulamalarda 1:40 olabilir. Bu da geleneksel bir pnömatik silindirden 20 ila 40 kat daha güçlü olduğu anlamına gelir.
  • Hızlı Tepki: Pnömatik sistemlerin hızlı tepkime kabiliyetine sahiptirler.
  • Kolay Kontrol: Standart bir pnömatik silindiri kontrol eder gibi kolay kontrol imkanı sunar.
  • Esneklik: Hem hidrolik hem de pnömatik avantajları bir araya getirerek geniş bir uygulama yelpazesine hitap ederler.
  • Verimlilik: İki sistemin avantajlarını bir araya getirerek daha verimli çalışma sağlarlar.

Kendi uygulamanıza en uygun silindiri seçmek için Hidroteknik müşteri temsilcinizle iletişime geçin.

Standart Hidrolik veya Pnömatik Silindirlerden Farkları

Hidropnömatik silindirler, geleneksel hidrolik veya geleneksel pnömatik silindirlerden farklı olarak, her iki sistemin avantajlarını bir arada sunar. Hidrolik silindirler yüksek kuvvet sağlar, ancak yavaş çalışır; pnömatik silindirler hızlı çalışır, ancak düşük kuvvet üretir. Hidropnömatik silindirler ise bu iki sistemin avantajlarını birleştirir, böylece hem hızlı hem de güçlü hareket sağlar. Daha detaylı bilgi için Hidroteknik müşteri temsilcinizle görüşün.

Kuvvet Hesaplamaları

Hidropnömatik silindirler, pnömatik sistemlerin hızını ve hidrolik sistemlerin gücünü birleştirerek benzersiz performans sağlarlar. Bu silindirler, bir pnömatik bölüm ve bir hidrolik bölümden oluşur. Pnömatik bölüm, silindirin hızlı hareket etmesini sağlarken, hidrolik bölüm yüksek kuvvet uygulama kapasitesini artırır.

Geleneksel pnömatik silindir:

GİRİŞ HAVA BASINCI8BAR
BORU İÇ ÇAPI10cm
MİL ÇAPI4cm
TOPLAM STROK40cm
İTME ALANI78cm2
MİL ALANI12cm2
ÇEKME ALANI65cm2
İTME KUVVETİ628kg
ÇEKME KUVVETİ527kg


Hidropnömatik silindir:

GİRİŞ HAVA BASINCI8BAR
HİDROPNÖMATİK YÜKSELTİLMİŞ BASINÇ320BAR
BORU İÇ ÇAPI18cm
MİL ÇAPI6,5cm
TOPLAM STROK40cm
İTME ALANI254cm2
MİL ALANI33cm2
ÇEKME ALANI221cm2
İTME KUVVETİ81.388kg
ÇEKME KUVVETİ70.775kg


Bu hesaplamalar, 1:40'a varan yüksek dönüşüm oranlarının nasıl daha yüksek hidrolik basınç ve kuvvet sağlayabileceğini göstermektedir. Hidropnömatik sistemlerde dönüşüm oranları, sistemin verimliliği ve performansı üzerinde doğrudan etkili olup, uygulama gereksinimlerine göre seçilmelidir. Daha fazla bilgi ve özelleştirilmiş çözümler için Hidroteknik müşteri temsilcinizle iletişime geçebilirsiniz.